Schedules

2016 Under Armour Shootout Dates

July Session at UMBC

Sunday (7/10/2016) Afternoon (PRACTICE SESSION)

Round 1 (2:00 – 3:00 pm) Round 2 (3:00 – 4:00 pm) Round 3 (4:00 – 5:00 pm)
Field 3 Nova West & Sting North Field 3 Sting South & Worthington Field 3 Gonzaga & Bucks Select
Field 2 Rising Stars Field 2 Fighting Clams Field 2  Landon

Sunday (7/10/2016)  Evening Session

Round 1 (5:00 – 5:55 pm) Round 2 (6:05 -7:00 pm) Round 3 (7:10-8:05 pm)
Field 3 Sting North 9 vs. Rising Stars 6 Field 3 Clams 8 vs. Sting South 4 Field 3 Gonzaga 13 vs. Bucks 1
Field 2 Loyola (practice) Field 2  Loyola 6 vs. Rising Stars 7 Field 2 Landon 16 vs. Worthington 0

Monday (7/11/2016) Morning Session

Round 1 (8:00 – 8:55am) Round 2 (9:05 – 10:00am) Round 3 (10:10-11:05am)
Field 3 Clams 14 vs. Bucks 3 Field 3 Gonzaga 16 vs. Worthington 4 Field 3 Loyola 3 vs. Landon 15
Field 2 Landon 7 vs. Sting North 6  Field 2 Rising Stars 12 vs. Sting South 6

Monday (7/11/2016) Afternoon Session

Round 1 (12:00 – 12:55 pm) Round 2 (1:05 – 2:00 pm) Round 3 (2:10-3:05 pm)
Field 3 Bucks 4 vs. Sting North 16 Field 3 Sting South 7 vs. Worthington 6 OT Field 3 Gonzaga 10 vs. Loyola 5
Field 2 Field 2 Clams 11 vs. Rising Stars 3

Monday (7/11/2016)  Evening Session

Round 1 (4:15-5:10pm) Round 2 (6:05 – 7:00pm) Round 3 (7:30-8:25pm) All Star Game (8:40-9:35 pm)
Field 3 Bucks 6 vs. Rising Stars 9 Field 3 Clams 6 vs. Landon 9 Field 3 Sting North 11 vs. Loyola 5 Field 3
Field 2 Worthington 6 vs. Sting North 10 Field 2 Gonzaga 11 vs. Sting South 2

Tuesday (7/12/2016) Morning Session

Round 1 (8:00 – 8:55 am) Round 2 (9:05 – 10:00 am) Round 3 (10:10 – 11:05 am)
Field 3 Bucks 5 vs. Worthington 6 Field 3 Gonzaga 11 vs. Rising Stars 2 Field 3 Loyola 9 vs. Clams 10 OT
Field 2 Field 2 Landon 11 vs. Sting South 4

Tuesday (7/12/2016) Afternoon Session (Playoffs!)

Round 1 (12:00 – 12:55 pm) Round 2 (1:05 – 2:00 pm) Round 3 (4:00-4:55 pm)
Field 3 Sting N 10 vs. Worthington 3 Field 3 Landon 10 vs. Rising Stars 4 Field 3 Gonzaga 5 vs. Clams 8
Field 2 Sting South 11 vs. Bucks Select 3 Field 2

Tuesday (7/12/2016) Evening Session (Playoffs!)

Round 1 (5:00 – 5:55pm) Round 2 (6:05 – 7:00 pm) Round 3 (7:10 – 8:05 pm)
Field 3 Landon 13 vs. Worthington 2 Field 3 Sting North 14 vs. Sting South 2 Field 3 Clams 9 vs. Rising Stars 5
Field 2 Gonzaga 12 vs. Bucks Select 1

Wednesday (7/13/2016) Morning Session (Playoffs!)

Round 1 (8:00 – 8:55 am) Round 2 (9:05 – 10:00 am) Round 3 (10:10 – 11:05 am) Championship Game (11:15 – 12:10)
Field 3 Gonzaga 8 vs. Clams 5 Field 3 Bucks vs. Rising Stars Field 3 Worthington vs. Sting South Field 3 Landon 6 vs. Gonzaga 4
Field 2 Landon 7 vs. Sting North 5

***Field 3 is the turf Stadium Field

***Field 2 is at the top of the hill, adjacent to the Stadium